Arka Bahçemdeki Manevi Doyum

Beni düşündüren bu konu hakkında biraz yazmak istedim. Belki birilerine faydalı olur ya da kalplerimizin bir olduğunu bilmediğim birçok insanla ortak paydada buluşuruz.

Severek yaptığım işlerin hepsinde gerek yazı yazmak veya resim çizmek olsun çoğu insan bana yaptığım bu işlerin karşılığında; “Para alıyor muyum?” Diye sordu. Emek verilen işin karşılığını almak insanoğlunun en büyük arzusu olsa da bazen insanın sadece maddi olarak bakmadığı, o işe manevi bir anlam yüklediği ve yaparken huzur bulduğu bir arka bahçesi olmalı. Benim arka bahçem çok küçük yaştan beri edindiğim hobilerim. Bu hobileri maddiyatla karıştırma gereksinimi duymadım. Bazen gerçekleştirebilmek için kendi cebimden verdim, biriktirdim. Ama bu işleri ticarete dökmek, bilerek istemedim.

Ben bazı hislerin parayla satın alınamayacağını çok küçükken öğrendim. Severek yaptığım her işte fark ettim ki hiçbir maddi getirisini düşünme ihtiyacı hissetmemişim. Çünkü insan yaptığı işe manevi bir anlam yüklüyorsa o iş daha değerli hale geliyor. Bazen emeğinin karşılığı para yerine güzel bir söz, aynı duyguları paylaştığın bir insanın değerli fikirleri, bazen de karşılık beklemeden kendi emeğinle yapıp verdiğin bir hediye oluyor.

@sminandpaper

Bunları deneyimledikçe anladım ki insanı mutlu eden şey o işten aldığı para değil manevi karşılığı. Para elbette ki insanlığın en temel ihtiyaçları için bir araç fakat en azından benim adıma gerçek mutluluğu temsil etmiyor. Bu yüzden kendimi bildim bileli yapmam gereken tüm işlerde önce benim gelişimim için ne kattığı, bu hayata dair neler öğrettiği ve neden o işin beni mutlu ettiğini sorgularım.

“Her işten para kazanabiliriz ama her işin sonucunda manevi doyum ve mutluluğa ulaşamayız.”

Çoğu insan yaptığı işten mutsuz, ilgilendiği işleri(hobi) para karşılığı yaptığı için o işten hiçbir haz alamıyor. Zaman ve mükemmelliyetçilik kaygısıyla bitiriyor işlerini. Bu da elbette ki hem içimizdeki yaratıcılığı hem de hayattan almamız gereken manevi doyumu öldürüyor. Bu yüzden benim savunduğum ve kendimi geliştirebildiğimi hissettiğim her alan manevi karşılığı olan işlerdi. Yapacağımız meslekte para kazanmak için çalışırız ama her yaptığımız iş para için değildir. Bazı işler arka bahçede bizi rahatlatmak ve mutlu etmek için yapıldığında daha faydalı oluyor. Aslında yaptığım birçok iş beni diğer işlerde besliyor.

Bence karşılığında para aldığımız iş uzmanlaştığımız bir alanda olmalı. Ve bazı işleri maddiyattan ayrı tutmalıyız. O kadar anlattım. 🙂 Tabi benimde ileride uzmanı olduğum alanda maddi karşılığını alacağım iş olacak tabi ki çok severek ve isteyerek seçtiğim alanda.

“Arka Bahçemdeki Manevi Doyum” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s