Frida Kahlo ve Hayatı

FRİDA KAHLO 

     Herkesin bir idolü vardır. Benim de idolüm aşkın, acının ve devrimin kadını olan ressam Frida Kahlo. Hayatının zorluklarıyla mücadele ederken kendine hayran bırakan ve yaşamında da zekası, yeteneği ve mücadeleleri ile büyüleyici bir kadın olan Kahlo’ yu bu yazımda sizlerle buluşturmak istedim. Frida  aynı zamanda tanıdığım ilk ressam 🎨
Benim öğrendiğim günden beri hayatıma birçok şey kattı. Okuduktan sonra sizin de katacağına eminim🎈

Asıl adı   Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon  olan Frida 6 Temmuz 1907 yılında Meksika’nın güneyindeki Coyoacan’da doğmuş ama doğum tarihini Meksika’nın devrim tarihi olarak değiştirmiştir. (7 Temmuz 1910) Yaşamının modern Meksika’nın doğuşuyla başlamasını istemiştir.

    Frida sanatçı kişiliğinin yanı sıra feminist ve devrimci olarakta tanınır. Kederlerini hafifletmek için resme sarılan Kahlo’nun 143 tane tablosu vardır. Fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili Matilde’nin dört kızından üçüncüsüdür. 6 yaşında çocuk felci geçirmiş ve geçirdiği otobüs kazasından sonra bacağının teki incelmiştir.(Tahta bacak Frida gibi lakaplar takıldı bundan dolayı hep uzun etekler giyecekti…)
Frida erkek çocuğu gibi büyür ve daha çok erkeklerle arkadaşlık eder. Tıp okumak isteyen Frida Ulusal hazırlık okulunu kazanır ve oraya giren ilk kız öğrencilerden biri olur. 
      


  17 Eylül 1925 OTOBÜS KAZASI
  
     Erkek arkadaşı Alejandro Gomez Arias ile okul çıkışında bindiği otobüs tramvay ile çarpışır. Çok sayıda insan ölür ve Frida ağır yaralanır. Sayısız kırık çıkığın yanı sıra karnından girip omurgasını zedeleyerek dışarı çıkan demir çubukla yaşama şansı azdı ama pes etmemiştir. 32 tane ameliyat olmuştur. Bu sırada babası maddi manevi zorluklar çeker ve evdeki değerli eşyaları satar. Taburcu olup eve döndüğünde babası Kahlo’ya bir karyola yapmıştır. annesi ise tavana bir ayna asmış Frida oradan kendini görerek birçok otopotre yapmıştır. İlk otopotresini ilk aşkı Alejandro’ya vermiştir. Kazadan iki sene sonra yürümeye başlamış; sanat ve politika alanlarında boy göstermiştir.FRİDA&DİEGO     DİEGO RİVERA

      Herkesin karşı çıkmasına karşı evlendiler. Frida’nın annesi onları güvercin ile file benzetiyordu. Diego 21 yaş büyük, sadakatsiz ve Frida da 3. eş olacaktı. Frida’nın Diego ile evliliğinden olan çocuklarını kaybedecekler ve diego Frida’yı aldatacaktı.
 Frida bu olanları şu sözleriyle anlatmıştır:
İki büyük kaza geçirdiğini biri otobüs diğeri Diego olduğunu ama Diego’nun otobüs kazasına göre daha yıkıcı olduğunu söylemiştir.


  • Frida ve Diego 10 yıl sonra boşanmışlar ama boşandıktan bir yıl sonra tekrar evlenmişlerdir. Birbirlerini çok sevmelerine rağmen başkalarıylada ilişki yaşamışlardır. Frida Rus Devrimci ve Amerikalı fotoğrafçı Nickolas Muray ile de ilişki yaşamıştır.
  • Frida Amerika,Fransa ve New York’ta sergi açmıştır. 
  • 1943’te ”La Esmeralda” isimli sanat okulunda öğretim görevlisi olmuştur, sağlık sorunları başlayınca evde ders vermeye başlamıştır. Öğrencilerine Los Fridos denmiştir.
  • Ülkesinde de son sergisini açmıştır ve bacağı kangrenden kesilmiştir.
  • Frida’nın yaşadığı eve renginden dolayı  Mavi Ev denmiştir.
  • Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini verdiğinde; arkasında bıraktığı son tablosu; Yaşasın Yaşam isimli bir natürmorttu. Cenazesi, ertesi gün yakıldı. Külleri, Mavi Ev’de muhafaza edilmektedir. Mavi Ev, 1955’te Rivera tarafından devlete bağışlanmıştır.

    

                                                   🌹  FRİDA KAHLO VE SÖZLERİ 🌹
      Son olarak hayatını anlatan kitabı ve filmini buraya bırakıyorum (Film gerçekten çok iyi daha detaylı ve etkileyici bir eser olmuş)https://www.fullhdfilmizlesene.net/romantik-film-izle/frida-turkce-dublaj-izle/

 
      

  

           

    Sizleri sıkmadan sanat dünyasının en önemli kişiliklerinden birinin hayatını anlatmaya çalıştım umarım size bir şeyler katabilmişimdir. Keyifli okumalar ve izlemeler. 🙋🌸

     
    Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s