Teknoloji

TEKNOLOJİ HAYATIMIZI NASIL ETKİLİYOR

Kaynaklara göre teknoloji;

Teknoloji:

      Bir sanayi alanında gücü ve bilgiyi biriktirme, denetleme, işleme, iletme gibi amaçlarla oluşturulan makinelerin, araç gereçlerin, aygıtların, yöntemlerin vb. tümünü kapsayan uygulama bilgisi.


TEKNOLOJİYE NEDEN İHTİYAÇ DUYARIZ ?       Sürekli gelişen ve değişen hayatın getirdikleriyle birlikte teknolojide gelişmekte. Teknolojinin gelişmesi bir yönden iyiyken bir yönden bizlere zarar veriyor. İyi yanları birçok güncel bilgiyi saniyeler içinde öğrenme imkanımız oluyor ama kendimizi çok kaptırdığımızda gerçek hayattan kopmamıza neden oluyor.
   Teknolojiye ve sosyal medya sitelerine bakış açımız toplum olarak çok değişti. Daha öncelerden sadece işlerimizi halletmek, Ödev yapmak, güncel haberleri öğrenmek gibi faydalı işler için kullanırken şimdilerde ise 
sürekli yaptığımız şeyleri, yemek, mağaza fotoğrafları paylaşma derdindeyiz. 

  

Bu tarz paylaşımlar insanların hayatlarını mükemmel göstermekle birlikte onları bir yarışa sokuyor. Herkes
en güzel kıyafetleri, en iyi arabayı, en lüks yerlerde dolaşmayı ve hayat tarzlarını birbirleriyle benzeterek yarış 

haline giriyor. Bu da insanlar arasındaki iletişimi koparıyor.


     Arkadaşlarımızla, akrabalarımızla buluşuyoruz ama doğru dürüst konuşamıyoruz çünkü herkes sosyal medyada kimin ne yaptığını merak ediyor, Karşıdaki insanın ne anlattığını değil!

     Üç dört belki daha küçük çocukların eline telefon veriyoruz 
     Neden?
    – yeter ki sussun veya oyalansın…

Daha yararlı aktivite yapmıyoruz ama Youtube’ da gereksiz birçok video izliyoruz…

     
Bu gibi sorunları artık durdurmak çok zor ama insanlar farkında olduğu zaman  birbirleri arasındaki bağların daha iyi olacağına inananlardanım. Aslında  bu yazıyı yazma sebeplerimden biri de bu. (kendi yakın çevremde gözlemleyip karar verdiğim bir konu.)

     

↪ESKİDEN ANNELER ÇOCUKLARI MAHALLEDEN EVE SOKAMAZDI, ŞİMDİ İSE MAHALLEYE ZOR ÇIKARIYORLAR.

↪Herkes için olmasa da belli bir kesim dini bile gösterişe bulaştırmayı başardı.

↪(çokta anlatmaya gerek yok bence:(

↪Yardım edeceğine fotoğraf, video  çeken insanlar, insanlarımız…

Evet teknoloji gelişen dünya ile birlikte bize yetmiyor ve daha fazlasını istediğimiz için teknolojide durmadan gelişiyor  bence ne kadar iyi bir fikir olsa da  Bilinçsiz kullanımı  dünyanın sonuyla eşdeğer gibi…            ⚡
  ÖNERİ KUTUSU

Black Mirror’ un birçok bölümünde aslında gelişen teknolojinin insanları nasıl kötü yönde etkilediği anlatılıyor. İzlemenizi tavsiye ederim, bölümleri kısa ve her bölüm farklı konuyu anlatıyor sıkılmadan izleniyor. 

Keyifli izlemeler ve okumalar  🌹

“Teknoloji” için 2 yorum

  1. Harika konulara değinmişsin kesinlikle. Ben ilkokulda olduğum sıralar, bu kadar gelişmiş değildi, hatta sosyal medya denilen kavramın olup-olmadığından bile pek haber değildik. Genelde ödevler için kullandığımız wikipedia vardı, ki onu da tarih yapmak üzereler. Onun dışında bir de klasik messenger vardı. Ama yine de bunlar bizi sokaklardan ayırmıyordu. Ama benim ilkokul zamanıma başlangıç zamanlarım olan 2003-2004'ten bu yana geçen 15-16 senelik süreçte o kadar çok gelişime uğradı ki, artık teknolojiye özel yeni kavramlar üretmeye başlar olduk. Benim bu kavramlar arasında en nefret ettiğim şeylerden biri de, internetin bizi yoğun bir bilgi kirliliğine yönlendirmesi. bize gereken bilgiler arasında bir de, yalan-yanlış olan, hiçbir doğruluğa veya kaynağa sahip olmayan o kadar çok bilgi var ki…

    Beğen

  2. Cok doğru bende sosyal medyanın yeni yaygınlastığı donemdeydim kücükken ama yinede oynamayı bırakmıyordum dışarıda veya evde. Bilgi kirliliği konusunda insanlar internetin yanlış kısmını kullanmaya daha yatkın olduğu icin doğru kısımlarını görmediklerini düşünüyorum ve yorumuna hak veriyorum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s