Minimalist Yaşam


MİNİMALİST YAŞAM / MİNİMALİZM

Minimalist yaşam nedir ?

İnsanın hayatındaki maddi ve manevi unsurları en aza indirgeyip sınırlayarak yaşamına konfor ve kalite katmasıdır.
✔Minimalist olmak hiçbir şeye sahip olmamak değil, gerekene sahip olmaktır. Yani bu demek oluyorki paranızı ve nesnelerin değerini abartmamak ve sizi kontrol etmelerine izin vermemektir.

Minimalizm benim ilgimi ne zaman çekti?

Ben bu konuya birçok yerde rastlamama rağmen araştırıp öğrendiğimde hayata geçirememiştim çünkü incik boncuğu, renkli ıvır zıvırları, anısı olan eşyaları ve küçük gelen ama çok kıymetli olan giysilerimden bir türlü vazgeçemiyordum… Taaa ki üniversiteye başlayana kadar. Lisede yatılı kalmadığım için taşınma sorunum yoktu ama başka bir şehire gelince işler zorlaşmaya başladı…
Bavuluma onuda koysam aaa bu en sevdiğim, bunu da kesin giyerim dediğim her ne varsa giymedim 😁 ve tabiki sonra eve eşyalarımı taşırken zorluklar yaşadım ve bu sayede bu konuyu ciddiye almaya başladım.

Neden minimalist yaşamalıyız?

Biliyoruz ki artık dünyada üretmeye değil tüketmeye daha çok önem verir olduk aslında bu minimalizmi bir tek giysilerde ve eşyalarımızda değilde çevre ile ilgili konularda da uygularsak dünyamızı daha yaşanılabilir halde bırakabiliriz diye umuyorum.

NERELERDE MİNİMALİZM

 • GİYSİLER
Daha az eşya daha az stres. Her gün ne giyeceğim sorusunu azaltmaya yardımcı olacak.
Gelişmiş insanlar tek renk giyinir ; nedeni her gün ne giyeceğini düşünmek yerine tek renk giyinerek beynini bu tarz şeylere yormazlar. Yani sade giyinmek çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırır.

 • EV EŞYALARI

Ev dekorasyonu yaparken eve her şeyi alıp getirerek aslında lazım olmayan şeyleri bile biriktirmiş oluyoruz ve yaşam alanımız daralıyor sadece ihtiyacımız olan eşyaları ve uyumlu renkleri kullandığımızda evde daha mutlu zaman geçirebiliriz. Evi toplamaya çalıştığımızda her şeyin düzeni olması bize de kolaylık sağlayacaktır.

 • DÜŞÜNCELER
Her gün zihnimizden milyonlarca düşünce geçiyor ve beynimiz bir süre sonra yorulup odaklanma güçlüğü çekiyor. Bu demek oluyor ki artık kafa dinleme saati gelmiş. Biraz kitap okuyarak ya da olumsuz ve bizi yoran düşünceleri bir kenara bırakacağımız bir faaliyeti yaparak gereksiz düşünceleri bir kenara bırakabiliriz.
 • HAYATIMIZDAKİ İNSANLAR
Bizi mutlu etmeyen, bir şeyler katamayan insanları hayatımızdan çıkarmak.

 • YAPTIĞIMIZ İŞLER
Hepimiz birçok işle meşgul olmak, her şeyde başarılı olmak isteriz ama hiç kimse birçok işte aynı anda başarılı olamıyor. Daha çok yeteneğimiz olan ve vazgeçmek istemediğimiz işlerle ilgilenmeliyiz. Bu sayede daha verimli vakit geçireceğiz.

 • NAKİT KULLANMAK
Alışveriş yaparken nakit kullanmak paranızın sonunu görmenize yardımcı olacaktır ve zararı aza çekebilir.(Bende uyguluyorum)

 • ALIŞVERİŞ LİSTESİ
Alışverişe giderken liste yapmak hem gereksiz bir şeyi almanızı engeller hem de paranızdan tasarruf etmenizi, mantıklı harcama yapmanızı sağlar.
 • DAHA AZ YEMEK
Acıkınca herkes yemeklere saldırır ama karnımız doyduğunda yemek yemeyi bırakmalıyız. Biraz daha yiyeyim derken kilo problemleri ve sağlık sorunları yaşıyoruz. Benim gibi tatlıdan vazgeçemeyen biriyseniz bence bu önemli 🙂

MİNİMALİST YAŞAMAK İÇİN KENDİMİZE SORACAĞIMIZ SORULAR
İlk adım fazlalıkları elerken soru sormakla başlar

 1. En son ne zaman kullandım?
 2. Bir daha ne zaman kullanırım?
 3. Benim için ne kadar gerekli?
 4. Tekrar ihtiyaç duyarsam kolayca temin edebilir miyim?
 5. Bu şey beni ne kadar mutlu ediyor?

Kadınların çok detaycı olması eşyalara ve hayat tarzına da yansıyor. Bu da minimalist yaşamı uygulamayı biraz zorlaştırıyor. Bakım malzemeleri gibi eşyalarınızı daha organize edebilmek için şeffaf çantalar kullanılabilir. Hem içinde ne olduğunu daha rahat görebiliriz.🌺

Aslında bazı erkeklerin kadınlara göre daha fazla minimalist yönleri var. Daha sade giyinmeleri, eşyalarının kadınlara göre daha az çeşidi olması gibi ama diğer konularda herkesin uygulayabileceği başlıkları yukarıda anlattım. Sizde hayatınızı daha düzenli hale getirmek istiyorsanız bence bu konu işinize yarayacak!

KONUYA BİR NOT

LEONARDO DA VİNCİ ‘NİN BİR SÖZÜ VAR:
SADELİK EN YÜKSEK GELİŞMİŞLİK DÜZEYİDİR.

Sade kalın….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s