Masailer

Maasailer veya Masailer Tanzanya ve Kenya sınırları içinde bulunan ‘Masai Mara’ bölgesinde yarı göçebe bir hayat süren yerli halkın adıdır. Maa dilini konuşurlar ve uzak köylerde yaşarlar.

Ben Maasaileri Trt Belgesel’ in “En Tehlikeli Okul Yolları” Bölümünde izledim. Ve bundan aşırı derecede çok etkilendim… Bu yazımda bir belgesel incelemesi yapmak istedim. Bakalım okuyunca sizin görüşünüz nasıl olacak?

Çamur ve gübreyle inşaa edilen tek göz bir evden çıkan çocukların çok zorlu şartlarda okula gitme çabalarını ve hayatlarını ele alan bu belgesel gerçekten bizlere çok şey katıyor.

Çocuklar okula kimisi 3 saat kimisi 1 saatte varıyor. Peki bu yollarda nelerle karşılaşıyorlar dersiniz? Filler, leoparlar, yılanlar, zürafalar ve daha neler neler… İzlerken ben o yolda olsaydım ne kadar korkardım ve asla gidemezdim diye düşünüyorsunuz, ister istemez. Aç açına evden çıkan çocuklar yol üstündeki çalılıklardan ve ağaçlardan acımsı meyveleri toplayıp onlardan bir miktar da olsa enerji almaya çalışıyor. Ve yol üzerindeki su kaynağından su içmeden asla geçmiyorlar çünkü okulda su içme şansları yok, dönüşte tekrar içebilecekler…

Bazı çocuklar üç saatlik yolculuğun ardından derslerin birçoğunu kaçırıyor ve üstüne öğretmenden ceza alıyor; yolda et kesim yerine uğrayıp geldikleri için ellerine sopa ile vuruluyor. (Et onlar için büyük bir besin kaynağı ve inanışlarına göre erkekler keçi kanı içmenin onlara güç vereceğine inanıyorlar.)

okul ücretleri aylık 1 Euro, yatılı kalanlar ise 6.5 Euro veriyorlar. Bu parayı bulmak için geçim kaynakları olan hayvanları satıyorlar. Okul imkanları, gerçekten şaşırtıyor. Yatılı kalanlara öğle yemeği veriliyor. Yemekte bir tas kuru bakliyat var.(Haşlanmış kuru fasulye vb.) Yatılı olmayan öğrenciler ise akşama kadar aç bir şekilde günü tamamlıyor.

-Bir öğrenci arkadaşları yemek yerken utanarak; Keşke bende yemek yiyebilsem diyor.

Ayakkabıları yıllardır giyilen, çantaları ise çoğunun çuvaldan yapılmış, oyuncakları, taşlar, sopalar ve şişe kapakları… Kimisinin en sevdiği şey şişe kapağıyla sayı saymak. En büyük hayalleri; kimisinin birçok hayvan sahibi olmak, kimisinin ise şehirde büyük bir insan olabilmek… Kızların en büyük sıkıntısı küçük yaşta evlendirilme tehlikesi; bunun için zor şartlarda okula gelip( bilmem ne kaç saat yol yürüyüp, sadece derslerini çalışıp oyun dahi oynamadan hakkını vermek.)

Ben izlerken gerçekten şok oldum. Bizim ne kadar lükse sahip olduğumuz ve hala şikayet etmemize, uykumuz için hatta keyfimiz için okula gitmememize, evde otururken ki rahatlığımdan bile utandım… İnsanların gerçekten okula gitmenin hakkını verdiği bu belgeseli herkes izlemeli, özellikle öğrencilere izletilmeli ki akıllar başa gelsin…

Bizim başımıza gelenlerden sonra hemen uzaktan öğretime geçiverdik ki onların öyle bir şansı bile yok. Yaşamsal faaliyetlerde ise yemek yiyememek, su içememek; bir yudum su ile günü tamamlamak… Ne kadar şanslı olduğumuza binlerce kez şükür ediyorum…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s