Korona ile Değişen Dengeler

Bugün sizlerle aylardır hem ülkede hem dünyada izdiham yaratan korona virüsün çıkmasıyla dünyada değişen dengeleri konuşmak istiyorum. Bu konuyu yazmadan geçmek olmazdı. İleride dönüp baktığımızda “Neler atlatmışız biz? ” diyeceğimiz bir olay olur umarım. (Hala bitmediği için)

Virüsün gelmesiyle yeni bir hayat düzeni de kuruldu. Biz anlasakta anlamasakta bu düzene uymak zorunda kaldık. Yeni kurallar yani toplumsal kuralların değişmesiyle biz insanların da yaşam şekilleri değişti. Özellikle Türkler de misafirperverliğin ve samimiliğin önde olması yerini mesafe ve belli başlı uymamız gereken kurallara bıraktı. Her insanda olması gereken ama çalıştırmadığımız o “farkındalık” mekanizması bence bu sefer çoğu insanda işe yaradı. Çünkü bu sefer fark etmediğimiz bir şey yüzünden canımız tehlikeye gireceği için çaba sarf etmemiz gerekiyordu.

Bunların yanında gitgide gelişen teknoloji daha da fazla duyulan bir ihtiyaç oldu. Dijitalleşen dünyada bir anda hayatımızı online platformlarda bulduk. Online iş görüşmeleri, online eğitim ve canlı dersler, ihtiyaçların online giderilmesi de internet alışverişlerini yaygınlaştırdı. Özetle hayatımızın çoğu bölümü internet üzerinden bir işleri halletmekle geçer oldu. Ne kadar sağlıklı veya işe yarar olduğu gerçekten tartışılır. Ama ne yazık ki olan yaptığımız planlara oldu. Kimisi işinden kimisi ise canından oldu. İşte hayat bize tam da bu noktada gözle bile görülmeyen bir virüsle biraz da kendi içimize, evimize çekilmeyi öğretti. Biz istesekte istemesekte…

Ve en önemlisi de şu; “Hayat sen planlar yaparken başına gelenlerdir.” demiş John Lennon Yani diyor ki, başımıza gelen olay bir anda hayatımızı değiştirebilir ve bize düşen ise hep hazırlıklı olmaktır. Ve bu olayı en iyi şekilde değerlendirebilmektir.

Sağlıklı ve farkında bir gün dilerim…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s